راهنمای نگهداری

سیستم سرمایش و گرمایش وی آر اف vrf چیست ?

سیستم سرمایش و گرمایش vrf چیست ?

کلمه کلیدی : سیستم گرمایشی و گرمایشی vrf

دراین مقاله سعی شده معرفی کاملی از  سیستم vrf وی آراف و vrv وی ار وی و مینی وی آراف  , ونحوه اجرای کلیه این  سیستم ها در ساختمان های مسکونی ،اداری ، تجاری و صنعتی  نماییم  . شرکت طلوع تهویه اسپادان با سابقه ای درخشان درفروش و اجرای بزرگتزین سیستمهای  وی اراف  و مینی وی آراف و نمایندگی شرکت میتسوبیشی الکتریک و دایکین ژاپن مدیا و آرن تهویه  درسراسر ایران میباشد وآماده ارائه مشاوره به شما عزیزان میباشد .

VRF یا VRV چیست؟

 همانطور که گفته شد وی ار اف مخفف (Variable Refrigerant Flow) و وی ار وی مخفف (Variable Refrigerant Volume) میباشد که هردو به معنی کنترل حجم مبرد میباشد مبرد مورد استفاده در این سیستم ها گاز R410A میباشد بنابراین وی اروی یا وی ار اف سیستمی است که روی جریان عبوری مبرد یا همان دبی گاز R410A کنترل دارد و میتواند متناسب با نیاز دبی سیستم را کم یا زیاد کند.

علت نامگذاری متفاوت VRV  و VRF  و تاریخچه چیست؟

همانطور که گفته شد اصول کلی هر دو سیستم شبیه یکدیگر است و هر دو بر مبنای کنترل حجم مبرد کار میکنند شرکت دایکین ژاپن ابداع کننده این سیستم به این شکل بود و نام محصول خود را به صورت انحصاری VRV گذاشت و شرکتهای دیگر از قبیل میتسوبیشی ، ال جی, سامسونگ, میدیا, گری, یورک و … محصول خود را با نام VRF روانه بازار کردند. در ادامه مقاله هر جا به نام VRF  یا VRV اشاره شد منظور هر دو سیستم میباشد مگر اینکه منحصرا اشاره به سیستم مد نظر شود.

طريقه و نحوه کار کرد سیستم های VRF

نحوه‌ی عملکرد سیستم وی آر اف تقریباً شبیه به دستگاه چیلر تراکمی است. اما یک تفاوت بین این دو وجو دارد و آن تفاوت این است که در سیستم وی آر اف آبی وجود ندارد و در مدار آن به جای آب از گاز فریون جهت انتقال انرژی گرمایی ما بین یونیت‌های خارجی و داخلی استفاده می شود.

در داخل چیلرهای تراکمی یک مبدل وجود دارد که آب درون آن سرد شده و به وسیله‌ی پمپ‌ها به فن کویل تعبیه شده درون ساختمان فرستاده می‌شود اما در سیستم وی آر اف گاز فریون ( مبرد ) به شکل مستقیم به داخل فن کویل‌های داخل ساختمان ارسال شده و به این ترتیب در زمانی که هوا سرد باشد، عمل گرمایش و در هنگامی که هوا گرم باشد عمل سرمایش را انجام می‌دهد.

سیستم‌های پمپ گرمایی مولتی اسپلیت، که در داخل آنها از تعدادي واحد داخلی متصل به یک واحد خارجی استفاده می‌شود، از یک تکنولوژي مناسب برای ساختمان‌های مسکونی و تجاری سبک به سیستم‌های با جریان متغیر مبرد یا VRFمتحول شده‌اند که می‌توانند تهویه مطبوع خوبي را برای ساختمان‌های تجاری عظيم فراهم نمایند.

در فناوری VRF از کنترل‌های هوشمند یکپارچه، محرک‌های سرعت متغیر(VSD) ، لوله‌کشی مبرد، و بازیابی گرما برای تولید محصولاتی استفاده می‌شود که واجد ویژگی ‌هایی مانند سهولت نصب بازدهي بالای انرژی، انعطاف پذیری عملکرد، و کنترل منطقه هستند.

در فناوریVRF  کنونی از موتورهایی با مبدل جریان (کموتاتور) الکترونیکی(ECM)، کمپرسورهای پیچی با محرک معکوسگر، کمپرسورهای چندتایی، پیکربندی‌های چندکاره، مداربندی پیچیده مبرد و روغن، برگشت‌ها، و کنترل‌هایی استفاده می‌شود که اجازه می‌دهند تا ۶۰ واحد داخلی یا بیشتر به شکل متصل به یک واحد خارجی کار نمايد سیستم‌های مولتی اسپیلیت متشکل از چند قسمت داخلی متصل به یک واحد خارجی ميباشد.

سیستم‌هایVRF  انواع پیشرفته‌ ای از سیستم‌های مولتی اسپیلیت بدون کانال هستند که اجازه می‌دهند واحدهای داخلی زيادي به هر واحد خارجی متصل شوند و امکانات اضافه ‌ای از قبیل گرمایش و سرمایش همزمان و بازیابی گرما را نیز فراهم کنند. سیستم‌های پمپ گرمایی مولتی اسپیلیت گرمایش در تمام واحدهای داخلی، یا سرمایش در تمام واحدها را امکان پذیر می‌سازند؛ نه گرمایش و سرمایش همزمان. اما سیستم‌های VRF امکان گرمایش و سرمایش همزمان و همچنین بازیابی گرما جهت کاهش مصرف انرژی طی فصل گرمایش را فراهم می‌کنند.

کاربردهای سیستم‌های VRF

سیستم‌های وی آر اف vrf  به دلیل داشتن راندمان انرژی بالا و نیاز به مکان کمتر در مقابل سیستم‌های قدیمی گرمایش و سرمایش در مکان‌هایی همچون بیمارستان‌ها، هتل‌ها، مجتمع‌های مسکونی , حتی صنعتی استفاده می‌شوند.

احتمالاً این سوال در ذهن شما به وجود بیاید که آیا راه اندازی سیستم‌های وی آر اف در ساختمان با توجه به هزینه‌ی زیادی که روی دست شما می‌گذارد مقرون به صرفه هست یا نه؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که در ابتدای راه اندازی این سیستم هزینه‌ی بیشتری نسبت به سیستم‌های قدیمی تهویه مطبوع پرداخت می‌کنید اما با توجه به امکاناتی که این سیستم در اختیار شما قرار خواهد داد و شما را از هزینه‌های اضافی در آینده بی نیاز می‌کند، در دراز مدت باعث کاهش هزینه‌های شما می‌شود .

مزایای سیستم VRF چیست؟

در ابتدا به مزایای سیستم نسبت به دیگر ادوات تهویه مطبوع میپردازیم.

  1. دقت بالاتری در تنظیم دمای دلخواه شما دارند (احساس آسایش بیشتری تجربه میکنید)
  2. فن یونیت داخلی نیز اینورتر میباشد در صورت طراحی صحیح سایز و طول کانال صدای کمتری دارند
  3. معضلات رسوب گرفتن مبدل ها و تجهیزات مشابه که سیال واسط دارند نظیر چیلرها را نخواهید داشت در نتیجه هزینه تعمیر سیستم VRF و سرویس نگهداری کمتری خواهید داشت
  4. فضای کمتری اشغال میکنند.
  5. راندمان بالاتر, در حالت فول لود نسبت به چیلر %۱۵ صرفه جویی در مصرف برق خواهد داشت خواهد داشت (در مدلها و برندهای مختلف این عدد متفاوت میباشد )
  6. به دلیل اینکه کمپرسور بصورت یک ضرب زیر بار نمیرود عمر بیشتری خواهد داشت.
  7. تنوع در استفاده همزمان از انواع یونیت داخلی (کاستی، دیواری، سقفی توکار و کانالی
  8. مدیریت پنل ها جهت افزایش بهره وری تا 20%: به طور مثال اگر ظرفیت یک کندانسور
    Btu/h 100000 باشد مجموع ظرفیت یونیت های داخلی متصل به آن می تواند تا Btu/h 120000 باشد و این به معنای افزایش ظرفیت دستگاه نیست بلکه به معنای مدیریت ظرفیت و تقسیم بار برودتی بین یونیت های داخلی می باشد. این ویژگی در ساختمان هایی که هم از شمال و هم از جنوب نورگیر هستند بیشترین استفاده را دارد.

VRF چگونه کار میکند؟

سیستمهای مولتی اسپیلیت متشکل از چند واحد داخلی متصل به یک واحد خارجی می باشند. محصولات بدون کانال اساساً با سیستمهای کانالی تفاوت دارند زیرا در آنها انتقال گرما به یا از فضا مستقیماً توسط چرخش مبرد در واحدهای داخلی (اواپراتور یا کندانسور) مستقر در داخل یا نزدیک فضای تحت تهویه مطبوع صورت می گیرد (واحدهای داخلی وقتی که در وضعیت سرمایش هستند به عنوان اواپراتور؛ و هنگامی که در وضعیت گرمایش هستند به عنوان کندانسور عمل می کنند.) در مقابل، در سیستمهای سنتی، انتقال گرما از مبرد به فضا توسط گردش هوا (در سیستمهای کانالی) یا آب (در چیلرها) در سراسر ساختمان انجام می شود.
سیستمهای VRF انواع پیشرفته ای از سیستمهای مولتی اسپیلیت بدون کانال هستند که اجازه می دهند واحدهای داخلی بیشتری به هر واحد خارجی متصل شوند و امکانات اضافه ای از قبیل گرمایش و سرمایش همزمان و بازیابی گرما را نیز فراهم می کنند. سیستمهای پمپ گرمایی مولتی اسپیلیت گرمایش در تمام واحدهای داخلی، یا سرمایش در تمام واحدها را امکان پذیر می سازند؛ نه گرمایش و سرمایش همزمان. اما سیستمهای VRF امکان گرمایش و سرمایش همزمان و همچنین بازیابی گرما جهت کاهش مصرف انرژی طی فصل گرمایش را فراهم می کنند.
طی 15 سال گذشته، این فناوری در چندین زمینه متحول شده است که عبارتند از:
• کمپرسورهای استاندارد به کمپرسورهای پیچی با محرک معکوس گر و یا VRF (محرک فرکانس متغیر) تبدیل شده اند.
• بادزنهای خارجی با محرک مستقیم به بادزنهای با محرک معکوس گر و یا VRF تغییر یافته اند.
• موتورهای کویل داخلی با محرک مستقیم به موتورهای جریان مستقیم یا نوع ECM تبدیل شده اند.
• واحدهای داخلی ظرفیت متغیر
• سطوح تبادل حرارت بهتر با کویلهای چند بخشی
• بهبود کنترلها و ادوات تشخیص و عیب یابی
• R-22به R-410Aتبدیل شده است.
• مدیریت بهتر روغن و شارژ مبرد
از سایر تحولات می توان به اضافه شدن واحدهای کانالی توکار و آرایشهای کاستی سقفی به واحدهای سنتی دیواری اشاره کرد. لوله کشی مبرد با طول بیش از 200 فوت امکان پذیر می باشد و واحدهای خارجی نیز با اندازه های تا Btuh 240000 موجودند.
عبارت VRF به توانایی سیستم در کنترل مقدار مبرد جاری به هریک از اواپراتورها اشاره می کند که این، استفاده از تعداد زیادی اواپراتور با ظرفیتها و آرایشهای متفاوت، کنترل انفرادی آسایش، گرمایش و سرمایش همزمان در زونهای مختلف، و بازیابی گرما از یک زون برای زون دیگر را امکان پذیر می سازد. اکثر کندانسورهای VRF برای کنترل جریان مبرد به اواپراتورها از محرکهای فرکانس متغییر (VRF) استفاده می کنند. کنترل جریان مبرد منشأ بسیاری از مزایای سیستمهای VRF است ضمن این که چالش فنی اصلی این سیستمها نیز به شمار می رود.
در اکثر موارد، هنگامی که کلیه زونهای ساختمان طی یک دوره عملیاتی به سرمایش و یا همه آنها به گرمایش نیاز داشته باشند، می توان سیستمهای دو لوله ای را به طور موثر در سیستمهای پمپ گرمایی VRFمورد استفاده قرار داد. اما موقعی که طی یک دوره عملیاتی، بعضی از فضاهای ساختمان باید خنک و برخی دیگر باید گرم شوند، سیستمهای سه لوله ای (یک لوله گرمایشی، یک لوله سرمایشی، و یک لوله برگشت) بهترین کارایی را خواهند داشت (این وضعیت اغلب در زمستان و در ساختمانهای با اندازه متوسط تا بزرگ که دارای یک بخش مرکزی قابل توجه هستند، اتفاق می افتد). البته یکی از سازندگان، یک سیستم دو لوله ای عرضه کرده که می تواند گرمایش و سرمایش همزمان و همچنین بازیابی گرما را تأمین کند.
بازیابی گرما را می توان با انتقال حرارت بین لوله هایی که مبرد را برای واحدهای سرمایشی و گرمایشی تأمین می کنند، انجام داد. یک راه، استفاده از مبدلهای حرارتی است تا گرما را از واحدهایی که در وضعیت سرمایش هستند استخراج کرده و آن را به مبرد ورودی به زون تحت گرمایش انتقال دهند. محصول ارائه شده توسط یکی از سازندگان ابتدا مبرد را به واحدهایی که نیاز به گرمایش دارند ارسال می کند؛ اجازه می دهد که مبرد چگالیده شود؛ آن را در یک نقطه مرکزی جمع می کند؛ و سپس آن را به اواپراتورهایی که سرمایش را انجام می دهند ارسال می کند. اکثر سازندگان دارای یک طرح اختصاصی برای لوله کشی و عملکرد سیستم بازیاب گرما هستند و برای این منظور از آرایشهای شیرگذاری، مبدلهای حرارتی، کنترلها، رسیورها، و جعبه های توزیع خاصی استفاده می کنند.
تهویه را به چند طریق می توان با سیستم VRF یکپارچه نمود. یک واحد داخلی اختصاصی VRF را می توان در یک آرایش کانالی جهت مطبوع کردن هوای تهویه مورد استفاده قرار داد. همچنین می توان یک سیستم تهویه و واحد مطبوع کننده مجزا را با استفاده از فناوری سنتی نصب کرده و عملکرد سیستم VRF را به هوای باز چرخشی منحصر نمود. بعضی از واحدهایVRF هم از این قابلیت برخوردارند که مقداری از هوای خارج را به دست گرفته و تأمین نمایند. آوردن هوای خارج به داخل اتاق و سپس مطبوع کردن آن با VRF توصیه نمی شود به استثنای آب و هواهای خشک که در آنها چگالش، مشکلات رطوبتی را ایجاد نخواهد کرد. از وانتیلاتورهای بازیاب گرما نیز می توان استفاده نمود تا بارهای سرمایی وارده بر واحدهای VRF را کاهش دهند.
هر دو نوع سیستمهای آب خنک و هوا خنک موجودند؛ همچنین سیستمهایی که با واحدهای ذخیره سازی یخ یکپارچه شده اند.

 توضیحات تکمیلی و آشنایی با دستگاه VRF

همانطور که گفته شد سیستمهای Vrf اولین بار توسط شرکت معتبر ژاپنی Daikin و در سال 1982 ابداع گردید. نسل قبلی این سیستم‌ها در حقیقت همان دستگاههای MPS (Multi Power System) بودند.
سیستم های MPS که در حال حاضر نیز وجود دارند معروف به Multi split نیز هستند که با یک یونیت خارجی قادر به تغذیه تا ماکزیمم 8 پنل داخلی هستند. این سیستم‌ها که تا ظرفیت حدودا 100,000 بی تی یو تولید شد، قابلیت اتصال به یونیت های مختلف داخلی اعم از دیواری، داکت و کاستی را داشتند و در دو نوع تک فاز و سه فاز تولید شد، اما بعلت محدودیت های زیاد لوله کشی در طول و ارتفاع خیلی مورد استقبال واقع نشد و به همین علت تولید کنندگان دنبال ابداع دستگاه دیگری رفتند که شرکت Daikin اولین نمونه را به بازار عرضه کرد.
اصطلاح Vrf مخفف کلمه Variable Refrigerant Flow هست که به معنای جریان متغیر مبرد می‌شود تعبیر کرد که در بعضی اختصار ها هم بجای flow از volume استفاده می‌شود که در کارکرد آنها هیچ تفاوتی وجود ندارد.
چند مثال ذیل در خصوص تعاریف برندهای مختلف را مرور می‌کنیم:
OGENERAL: VRF~ Vrf
Daikin: VRV~ Vrv
LG: VRF~ Multi-V
Samsung: VRV~ DVM
Midea: VRV~ MDV
Haier: VRF~ MRV
Gree: VRF~ GMV
علت تمایل و جذابیت استفاده از سیستمهای Vrf در چند مورد خلاصه شده و روز به روز نیز تنوع و گستردگی پیشرفت در تکنولوژی مربوط به آن روبه افزایش است.
از ویژگی‌هایی که این سیستم‌ها را منحصر بفرد می‌کند :
1. استفاده از کمپرسور اینورتر که باعث کاهش چشمگیر صرفه جویی در مصرف انرژی بخصوص در بارهای جزیی می‌شوند.
2. استفاده مستقل از یونیتهای داخلی باتوجه به دمای مورد نیاز کاربر با یک یونیت خارجی مشترک
3. استفاده از 64 یونیت داخلی با یک یونیت خارجی و فقط یک جفت لوله خروجی
4. کاربردهای مختلف مسکونی، تجاری و صنعتی بسته به نوع طراحی و استفاده از یونیت داخلی دلخواه
5. عدم استفاده از آب بعنوان سیال مورد نیاز در واحد کندانسور که باعث کاهش هزینه بسیار بالا در اجرا و تامین تجهیزات خواهد شد
6. امکان انتخاب یونیت خارجی تا ظرفیت 800,000 بی تی یو در ساعت فقط از یک جفت لوله ورودی و خروجی
7. امکان لوله کشی کل سیستم تا 1000 متر و ارتفاع 110 متر که مناسب برای ساختمان های بلند مرتبه می باشد.
8. امکان استفاده از کنترلرهای مرکزی جهت کنترل از یک مکان و ارائه تفکیک مصرف برق سه فاز به ازای هر یونیت داخلی که مناسب برای فضاهای تجاری می‌باشد.
9. امکان اتصال دستگاه هواساز (Air Handling Unit) به یونیتهای  خارجی بعنوان ACU و بهره گیری از کویلDX جهت سرمایش و گرمایش
و…
قبل از شروع بررسی اجزای سیکل،  ابتدا یک مرور ساده روی سیکل تبرید تراکمی هم خواهیم داشت:
مرحله 1به 2:
تراکم گاز مبرد در کمپرسور که می‌بایست گاز مبرد کم دما وارد کمپرسور شده و عمل تراکم جهت افزایش فشار و دما در این مرحله صورت پذیرد. در دیاگرام PH پس مسیر حرکت مبرد در ناحیه بخار بود و با عبور از خطوط دمایی به سمت بالا فشار و دما بصورت توام افزایش می‌یابد.
مرحله 2 به 3 :
در دیاگرام PH پس از ورود مبرد در فشار ثابت به کندانسور و عبور آن از مرز اشباع، اولین قطره مایع مشاهده گردیده و رفته رفته کل مبرد در ناحیه اشباع تبدیل به مایع می‌شود
مرحله 3 به 4 :
در این قسمت مبرد در ناحیه مایع وارد شیر انبساط گردیده و با افت فشار لازم دمای خود را جهت جذب گرمای محیط از دست می‌دهد و در ادامه نیز امکان تبدیل شدن به مبرد اشباع و با درصد مایع بیشتر می گردد.
مرحله 4 به 1 :
در اواپراتور یا تبخیر کننده می بایست مبرد مایع وارد شده و با انتقال حرارت موثر فن، گرمای محیط سبب تبخیر مبرد و تبدیل آن به گاز شود که در خروج از اواپراتور، مبرد وارد ناحیه بخار می‌شود.

اجزای اصلی سیستم وی آر اف vrf

1. کمپرسور اینورتر

کمپرسوری که با کنترل میزان فرکانس ورودی از برد اینورتر یا IPM به سرعت دلخواه مغز اصلی سیستم یا همون Main PCB رسیده تا میزان برودت لازم تامین شود
در اکثر برندها تا نسل 3 کمپرسور ها از ترکیب اینورتر و دور ثابت تشکیل شدند و در این حالت بطور خلاصه ابتدا اینورتر وارد مدار شده و در صورت عدم تامین برودت لازم، کمپرسور دور ثابت وارد مدار می شود.

2. کمپرسور دور ثابت

مانند کمپرسورهای مرسوم در صنعت بصورت دور ثابت بوده و جهت تکمیل ظرفیت کارکرد، وارد مدار می‌شود.
هردو نوع کمپرسور از نوع اسکترنال می‌باشد و تفاوت آنها فقط در ساختار داخلی آن جهت کنترل سرعت می‌باشد.
در نسل 4 در ظرفیتهای کمتر از 180,000 بی تی یو فقط از یک کمپرسور اینورتر استفاده شده و در ظرفیت 180 و 200 از دو کمپرسور که بصورت موازی باهم کار می‌کنند استفاده می‌شود.

3. شیر Hot gas by pass

وظیفه این شیر کنترل حفظ بالانس خط HP و LP می‌باشد و در صورتیکه LP از حد مجاز پایین تر قرار گیرد، این شیر از خط HP گاز داغ را به خط LP بای پس می نماید.

4. جدا کننده روغن (oil separator)

وسیله ای که بعد از کمپرسور در سیکل قرار دارد و درون آن از جنس Cyclone هست با بوجود آمدن اثر گریز از مرکز روغن را در پیرامون محفظه به چرخش در آورده و با جمع شدن در کف، مبرد با حدود 1 درصد اختلاط روغن را به سمت کندانسور میفرستد و روغن اضافه جهت روانکاری باز به کمپرسور برمی گرداند
جهت روانکاری صحیح در نسل 2 و 3 این امر هر 8 ساعت یکبار رخ می‌داد اما در نسل چهار با وجود سنسورoil level control، بصورت مرتب دمای discharge هر کمپرسور با دمای روغن خود تفریق می شود و Main PCB از حاصل اختلاف دمای مذکور به میزان سطح روغن باتوجه به داده قبلی کارخانه پی برده و عمل روانکاری را با شیر برگشتی روغن انجام میدهد

5. شیر انبساط الکترونیکی (EEV)

که مخفف electronic expansion valve هست و در دو قسمت کاربرد دارد:
الف~ یونیت خارجی با نام Main EEV که در حالت سرمایش fully open هست چون باید کل مبرد باسرعت به سمت پنلها حرکت کند و عمل انبساط اصلی در پنلهای داخلی بصورت مستقل انجام شود که در حالت گرمایش یونیت خارجی بعنوان اواپراتوراستفاده میشود حال بعنوان شیر انبساط استفاده میگردد.
ب~ Indoor EEV:
این شیرها درهر یونیت داخلی و خارجی نصب شده و عمل انبساط و اختناق در سرمایش را بعهده دارد
میزان باز یا بسته شدن این شیرها توسط پالس های الکترونیکی از طریق مغز اصلی دستگاه یا همان Main PCB بسته به نیاز سرمایش و یا گرمایش باز یا بسته می‌شود. در حالت بسته تمام EEV ها دارای 40 پالس هستند که علتش اینست که همیشه جهت عبور ازت در تست و یا وکیوم در حین راه اندازی، ارتباط خط رفت و برگشت برقرار بماند.

6. مبدل سابکولر

یک مبدل حرارتی در یونیت خارجی که با گرفتن مایع سرد از خط کم فشار، دمای مبرد مایعی که از کندانسور خارج شده (در حالت سرمایش) را بیشتر میکند و همچنین حجم آن را افزایش می دهد. هدف اصلی آن هم جبران افت حاصل از طول زیاد لوله کشی ذکر شده هست.
با سابکول بیشتر، در قسمت مایع منحنی PH پیشروی می‌کنیم و دمای پایین تری را بدست می آوریم که دو مزیت دیگر هم دارد:
الف~ افزایش اثر سرمایش باتوجه به طولانی تر شدن خط فوقانی متناظر با LP که باعث نیاز به انجام کار کمتر و در نتیجه افزایش COP نیز می‌شود
ب~ با توجه به پیشروی بیشتر در ناحیه مایع، درصد مایع بیشتری به اواپراتور راه می‌یابد که خود باعث جذب گرمای بیشتر از محیط می‌شود

7. آکومولاتور

وظیفه آکومولاتور ، جداسازی مایع از گاز بوده که مایع در پایین جمع شده و گاز از بالا به سمت ساکشن کمپرسور حرکت میکند
در نسل 4 به قسمت پایین آکومولاتور مخزن Receiver اضافه شده که میزان مایع بیش از اندازه سیکل را به درون خود برده و در زمان لازم با یک شیر external مبرد مایع مورد نیاز را به آکومولاتور هدایت می‌کند.
8. هشتمین قسمت  High pressure switch خواهد بود که یک شیر اطمینان در زمان بالا رفتن فشار گاز در نسل 4 بوده و وقتی این میزان از 3200 کیلوپاسکال بیشتر شود، وارد عمل شده و گاز داغ را به خط کم فشار برگشت میدهد.

در صورتیکه به هر دلیلی فشار کم نشود و تا 4100 کیلوپاسکال افزایش پیدا کند، دستگاه به صورت اتوماتیکshut down خواهد شد تا عیب مکانیکی یا الکترونیکی آن برطرف گردد.

قیمت سیستم وی آر اف

اگر بخواهیم قیمت سیستم وی آر اف را مورد بررسی قرار دهیم باید برند های مختلف ، با توجه به محل ساخت آنها (اینکه در چه کشوری ساخته می شوند) در نظر داشته باشیم. در حال حاضر برندهایی که سیستم وی آر اف را تولید می کنند به سه دسته تقسیم می شوند.
برند های ژاپنی : دایکین ، میتسوبیشی الکتریک ، او جنرال و …
برند های کره ای : ال جی ، سامسونگ و …
برندهای چینی : گری ، مدیا و …

برند های ژاپنی سیستم VRF :

برندهایی که در بالا ذکر شد شرکت های تولید کننده سیستم وی آر اف هستند که در حال حاضر بیشترین واردات این محصولات به ایران را شاهد می باشیم . قطعاً برندهای دیگری هم وجود دارند که در پروژه های مختلف از آنها استفاده می شود اما بیشترین کاربرد را برندهای ذکر شده در بر دارند . اگر بخواهیم تاریخچه ای از به وجود آمدن سیستم وی آر اف  بازگو کنیم لازم است بدانید که دایکین اولین تولید کننده سیستمهای وی آر وی در دنیا می باشد که بعد از دستیابی به این تکنولوژی شرکت های دیگر اقدام به خرید تکنولوژی از شرکت دایکین نموده و یا بر اساس دستگاه های موجود تولیدات خود را آغاز کردند به همین دلیل می توان گفت دایکین یکی از برندهای قدرتمند در زمینه سیستم های تهویه مطبوع می باشد که تولیدات خود را به سرتاسر دنیا ارسال می نماید و همچنین خطوط تولید سیستم های وی آر وی این شرکت در کشور بلژیک واقع شده است.
با توجه به این موضوع که دایکین اولین تولید کننده سیستم های وی آر وی در جهان بوده ، همیشه خود را پیشگام در ارائه تکنولوژی های جدید در سیستم های وی ار وی معرفی می نماید اما اگر بخواهیم نگاهی به قیمت سیستم وی ار وی دایکین داشته باشیم باید نمایندگان مجاز این برند را در ایران بشناسیم.
البته لازم به ذکر است با توجه به تحریم‌های موجود و محافظه کار بودن تولید کنندگان ژاپنی ، نشانه ای از فروش محصولات تهویه به ایران توسط نمایندگان مجاز وجود ندارد به همین خاطر هیچ کدام از نمایندگانی که یاد می شود در وب سایت شرکت دایکین ذکر نشده  اما این شرکت‌ها چندین سال است که در حال واردات کالاهای دایکین می‌باشند.

شرکت طلوع تهویه اسپادان با داشتن تجربه ای 15 ساله در صنعت تاسیسات و اجرای پروژه ها ی بزرگ و کوچک درخدمت شما مشاوران و مهندسین عزیز میباشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *